Oglądasz starą wersję strony...

Autor: Anonimowy, 10:37

komentarze (0)

Kategoria:

Witam w tej chwili oglądasz nie aktualną wersję strony FedoraCentrum. Nowa znajduje się pod tym adresem. Po przejściu na nową wersję strony prosimy o aktualizację zakładek i kanałów RSS. Tak aby potem być na bieżąco.

Zapraszam do oglądania nowej i odświeżonej wersji strony, z nową domeną a także skryptem który zawiera wiele udoskonaleń. Wpisy na tej stronie nie będą aktualizowane, a wręcz przeciwnie, gdy nowa wersja strona zyska dobry pagerank wpisy z tej strony będą usuwane.

Więcej...
Sobota Linuksowca - Yo Frankie! #2

Autor: Anonimowy, 11:51

komentarze (0)

Kategoria: , ,


Yo Frankie! To multiplatformowa gra zrobiona przy pomocy programu Blender. Który także można zainstalować na kilku platformach. Gra to przyjemna platformówka której świat to wyspa, którą zamieszkują m.in: myszy i owce.

Gra wykorzystuje silnik Crystal Space, co czyni ją jeszcze bardziej wszechstronną. Póki co autorzy nie wydali stabilnej wersji gry, narazie możemy zobaczyć jej zarysy w technicznym demo.

W Demo możemy znaleźć jeden poziom, po którym poruszać będą się różne zwierzątka. Nie można wspomnieć iż jest to jeszcze 'surowa' wersja gry, za czym idzie fakt iż za wiele frajdy ona nam nie przyniesie.

Aby zainstalować grę należy pobrać archiwum z nią:
Yo Frankie! Demo 1.2 - z GLSL - Linux 32bit [~27MB]
Yo Frankie! Demo 1.2 - z GLSL - Linux 64bit [~27MB]
Yo Frankie! Demo 1.2 - Bez GLSL - Linux 32bit [~27MB]
Yo Frankie! Demo 1.2 - Bez GLSL - Linux 64bit [~27MB]
Gra z funkcją GLSL jest uwydatniona graficznie, ponieważ zawiera cieniowanie i lepsze renderowanie figur. Natomiast gra bez tej funkcji jest bardzo okrojona i przeznaczona jest dla starszych typów kart graficznych.

Po pobraniu archiwum, wejdź w nie a następnie wypakuj folder. Wejdź do niego i uruchom plik yo_frankie
(dwuklikiem).

Pamiętajmy iż gra nie zawiera menu wszystkie potrzebne informacje możecie znaleźć w pliku yo_readme!. Miłego grania.

Więcej...
Opera 9.60 - Opis i instalacja

Autor: Anonimowy, 20:23

komentarze (6)

Kategoria: , ,


Opera to przeglądarka bardzo znana, i szanowana. Od ostatnich wersji bardzo udoskonalona, wprowadzono wiele poprawek i udoskonaleń. Przeglądarka ta bardzo znana jest w platformie Windows.

I nie wiele kto wie iż pod Linuksem także można go zainstalować. Powiem więcej jest on z nim w pełni kompatybilny, szybkość przeglądania jest równie szybka co na innych platformach. Stabilność i wygląd mówią wszystko za siebie, w przeglądarce znajdziemy pełen profesjonalizm i bezpieczne przeglądania internetu.

Teraz powiem wam jak go zainstalować. Ściągnij paczkę z tej strony. A następnie uruchom program, klikając na niego dwukrotnie. Następnie pojawi ci się okno:



Po czym kliknij Zainstaluj. Po czym zobaczysz kolejne okno:



Kliknij Skopiuj plik w starszych wersjach Fedory takie okno się nie pojawia tylko rozpoczyna się właściwy proces instalacji:



W tym oknie musisz wcisnąć Wymuś instalację (są to względy bezpieczeństwa, aby żaden program nie zainstalował się z niepewnego źródła) i wpisz swoje hasło administratora. Po tym kroku rozpocznie się instalacja:



Tuż po instalacji, program jest gotowy do użytku możesz go uruchomić z menu Programy -> Internet -> Opera. Po czym zaakceptuj licencję i przeglądaj internet.

Więcej...
Fedora 10 - Zarysy w wersji Beta

Autor: Anonimowy, 18:46

komentarze (2)

Kategoria: , , ,


Długi czas od wydania wersji Beta, napiszę o niej kilka słów. Moim zdaniem jest ona warta uwagi, aczkolwiek rewolucyjnych zmian w niej nie znajdziemy. Naprawiono kilka poważnych błędów, i teraz nareszcie nadaje się do użytku.

Nowy wygląd

Pierwszą zmianą jaka rzuca się w oczy są nowe ikony. Które są zrobione przez społeczność Fedory. Nowym standardowym zbiorem ikon jaki znajdziemy w Fedorze 10 będzie Echo. Nie będę go oceniał ponieważ z pewnością nie dopasuje się do wyrobionych gustów czytelników Wink.

Drugą wzmianką będzie nowy wygląd systemu. Kompletnie zmieniony i odświeżony. Tu także należy odnieść się do społeczności, ponieważ to dzięki niej będziemy mogli znaleźć nowy styl w Fedorze.

Przyjemne uruchamianie...

Deweloperzy Fedory postarali się o dostosowanie systemu do wymagań początkujących. Którzy nie życzą sobie aby na ich monitorze wyświetlały się dziwne napisy których nijak nie mogą zrozumieć. Plymouth bo o nim mowa może odtwarzać animacje 3D podczas startu systemu. Zdecydowanie umili to pracę z nim.

Teraz dzięki zastosowaniu kernel-based-modesetting pozbyto się dokuczliwego migotania na ekranie, tuż po załadowaniu kernela i wyświetleniu ekranu logowania. Co więcej programiści zarzekli się iż start systemu nie będzie trwał dłużej niż 30 sekund. Zobaczymy czy obietnice się spełnią.

Obsługa większej liczby urządzeń...

... to dla deweloperów Kernela nie lada wyczyn. Przybliżając sytuację Windowsa, do Linuksa (Fedory) to Windows ma znaczną aby nie powiedzieć miażdżącą przewagę. Dlaczego? Otóż jest to ważny powód od strony producentów. Ich myślenie jest bardzo logiczne, "po co trudzić się aby zbudować sterownik dla Linuksa, przecież to Windows ma większość na rynku".

Takie myślenie jest prawidłowe. Ale nie ma takiej rzeczy której "kernelowy deweloper" by nie zrobił. Fedora przy współpracy z Kernel-em wzmocniła wsparcie dla obsługi drukarek, kamerek internetowych, pilotów oraz mechanizmu współdzielenia sieci – Connection Sharing.

Nowe aplikacje

Dodano nowe środowisko programistyczne dla Javy, C/C++ i Ruby - NetBeans 6.1. Znów nie lada gratka dla programistów Java, zaktualizowany został Eclipse, do wersji do 3.4.

Prawdopodobna zamiana Pidgina i Ekigi na Empathy. Czemu prawdopodobna? Ponieważ to czy te aplikacje zostały usunięte okaże się dopiero w finalnej wersji Fedory.

"Apteczka pierwszej pomocy" czyli dodanie First Aid Kit który pozwoli na przywrócenie systemu do stanu używalności, po jego zniszczeniu.

Instalator Anaconda został zintegrowany z BugZill'ą RedHata. Podczas instalacji kontrolowany jest jej przebieg jeśli instalator napotka błąd natychmiast zostaje dodany on do Bugzilli.

Kosmetyka...

Podczas przeglądania nowej wersji, napotkałem jedną zmianę która nadaje się do tej kategorii. Normalny użytkownik nie musi przelogowywać się na konto administratora aby uzyskać pełen dostęp do narzędzie z /sbin.

Jak można zauważyć wszystkie zmiany które nadejdą w nowej wersji będą związane z ułatwieniem dostępu i kontroli nad systemem. Przypuszczalna data wydania Fedora 10 to 25.11.2008. Z naciskiem na "przypuszczalna" ponieważ może wyjść ona nawet na koniec roku.

Więcej...
Sobota Linuksowca - UrbanTerror 4.0

Autor: Anonimowy, 14:07

komentarze (3)

Kategoria: ,


Od dawna już nie kontynuowałem cyklu "Sobota linuksowca". Było to związane z wieloma czynnikami m.in pomocy przy rozwoju serwisu UbuCentrum.net. Natomiast teraz mogę wam obiecać iż na stronie "Sobota linuksowca" będzie rozwijana cyklicznie.

Pierwszą grą po dość długiej przerwie jaką chce wam zaprezentować będzie Urban Terror. To prosty FPS, dorównuje on takim produkcjom jak Quake 3 czy Counter Strike. Jak większość linuksowych FPS-ów także i Urban Terror jest oparty o zmodyfikowany silnik Quake-a.

Oprócz tego od gracza wymaga się wyjątkowego sprytu i zręczności. O zbytnim realiźmie nie można tu mówić. Figury są troszkę kanciaste, no i podczas "wolnego" przeglądania mapy można napotkać wiele błędów.

Ale przejdźmy do instalacji. Sama gra waży ponad 700 MB dlatego też proponowane jest szybkie łącze, aby szybko uporać się z pobieraniem.

Wejdź do Terminala, i zalogouj się na konto Root-a. A następnie wydać polecenie:

yum install urbanterror
Niech nie zmyli cię rozmiar pobieranego pliku, ponieważ jest tylko AutoDownloader który pobierze właściwą grę. Po zainstalowaniu pliku wejdź do menu Programy -> Gry -> Urban Terror. Po chwili pojawi się okno:


Gdy się pojawi kliknij "Accept". Po chwili rozpocznie się pobieranie pliku:


Jeśli jeden "Mirror" wygaśnie kliknij "Next mirror". Po pobraniu pliku, instalator zapyta się czy uruchomić grę, wedle uznania klikasz "Quit" (aby wyjść) lub "Start" (aby uruchomić grę)

Screeny z gry dostępne są tutaj. Grę uruchamia się z poziomu menu Programy -> Gry -> Urban Terror

Więcej...
Flash Player 10 - Opis i instalacja

Autor: Anonimowy, 15:04

komentarze (0)

Kategoria: , , , ,


W dniu dzisiejszym światło dzienne ujrzała nowa wersja aplikacji od Adobe o nazwie Flash. W 10 już wersji będziemy mogli znaleźć wiele nowości i poprawek. Lecz na początku chciałem skupić się na informacjach ważnych dla Linuksa. Dotychczas na stronie Adobe dostępne były tylko 3 opcje. Czyli "Repozytorium YUM", "Paczki RPM" i "Archiwum tar.gz".

Teraz natomiast dodano wsparcie dla kolejnej dystrybucji, a w zasadzie dla kilku. Mówię tu o dystrybucjach debiano-podobnych. Na stronie widnieją paczki *deb dla wersji Ubuntu 8.04+. Można zainstalować ją także poleceniem z przeglądarki.

No ale przejdźmy do meritum. W nowej wersji będzie można znaleźć następujące nowości:

- Dodano natywną transformację i animację 3D a także możliwość tworzenia własnych filtrów i efektów za pomocą Adobe Pixel Bender

-
Pojawiła się obsługa sprzętowej akceleracji wideo.

- Dodano możliwość zaawansowanego przetwarzania dźwięków

- Możliwość odczytywania binarnych plików audio i bezpośredniego modyfikowania buforów dźwiękowych


Sposób Terminalowy:

Aby zainstalować Flash Plugin 10. Należy wejść do Terminala, i zalogować się na konto Root-a. A następnie wydać polecenie:
rpm -Uvh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm
Zainstaluje się repozytorium, dzięki któremu nie będziesz już musiał powtarzać tego procesu. Ponieważ nowe aplikacje od Adobe będą pojawiać się w "Automatycznych aktualizacjach". Ale najpierw musisz zainstalować Flash-a, w tym samym oknie Terminala wpisz:
yum install flash-plugin

Po zrestartowaniu przeglądarki Flash powinien działać. Dodatkowo zaleca się doinstalowanie wsparcia dla Flasha, tak aby w przyszłości uniknąć problemów. Wpisz w Terminalu:
yum install libflashsupport
Sposób klikalny

Pobierz paczkę z tej strony. Po czym odnajdź katalog w którym został zapisany plik. Gdy go odnajdziesz kliknij na niego "dwuklikiem" tak jak to robisz przy instalowaniu aplikacji w Windowsie. Następnie wyskoczy okno które zapyta: "Zainstalować ten plik?" gdzie klikasz "Zainstaluj". W następnym kroku instalator zapyta cię o hasło Roota, które podawałeś przy instalacji. Wpisz je i wciśnij "OK". Instalator zainstaluje plik. A tobie pozostanie uruchomienie przeglądarki i cieszenie się nową wersją Flasha.

Więcej...
Instalacja Flash-a w Mozilla Firefox x86-64

Autor: Anonimowy, 14:43

komentarze (0)

Kategoria: , , ,


Częstym problemem przy instalacji Flasha w Fedorze na procesorze x86-64, jest brak integracji z Firefoxem. Na innych przeglądarkach ten problem nie istnieje. Objawia się on przy samej instalacji kiedy to pliki nie są kopiowane do katalogu /plugins/ w Moziili.

Ale nie ma problemu w linuksie którego nie można były bo rozwiązać. Tak jest i w tym przypadku, aby zainstalować prawidłowo działającego Flasha na procesorach Intela, należy zainstalować do niego "wsparcie".

W naszym przypadku rolę "wsparcia" będzie odgrywał program SWFDec. Aby go zainstalować należy wejść do Terminala, i zalogować się na konto Root-a. A następnie wydaj polecenie:

yum install swfdec*
Po instalacji i ponownym uruchomieniu Firefoksa, wtyczka powinna już działać.

Więcej...
Plymouth - trójwymiarowe ładowanie systemu

Autor: Anonimowy, 18:03

komentarze (0)

Kategoria: ,

Małymi kroczkami zaczynamy zbliżać się do finalnego wydania 10 wersji Fedory. Lecz aby osiągnąć pełny sukces trzeba naprawić wszystkie błędy z tej oto listy. Wiele problemów, zgłaszanych do BugZilli ma w swojej nazwie słowo "Plymouth". Co to takiego "Plymouth" to plansza ładowania systemu która zastąpi czcigodne RGHB, będące w Fedorze od założenia projektu.

.Daje on możliwość zmiany skórki. Jako iż nie współpracuje on z wszystkimi kartami graficznymi (tak więc tylko szczęściarze mogą go posmakować) dlatego też nie miałem wam okazji przedstawić go na własnym komputerze. Lecz w sieci jest co raz więcej filmów prezentujących działanie Plymouth.


Chcę wam przedstawić kilka z nich. Pierwszym motywem będzie "Solar":



Rzecz jasna nie będzie się on ładował tak szybko. Drugim motywem będzie ten który poznamy zaraz po zainstalowaniu finalnej wersji Fedory 10:

Więcej...
Wikimedia - rezygnuje z Fedory

Autor: Anonimowy, 19:34

komentarze (10)

Kategoria: ,


Fundacja Wikimedia migruje na oprogramowanie Ubuntu. To dość dziwne zagranie ze strony Wikimedi, że w ten sposób chce ułatwić sobie prace przy serwerach. Dodatkowym argumentem do dyskusji może być fakt iż Canonical jest oślepiony edycją desktopową swojego systemu.

Trudno więc tu mówić o przemyślanym rozwiązaniu.

Wikimedia argumentuje swoje działania tymi słowami:

Chodzi nam o uproszczenie procesów administracji i aktualizacji oprogramowania, co przy poprzedniej konfiguracji, z racji jej zróżnicowania było znacznie utrudnione.
Takie co najmniej dziwne zachowanie nie zdaża się co dzień. Dla przypomnienia trochę statystyk, Wikimedia w swojej serwerowni posiada ok. 400 maszyn. W ciągu pierwszych 18 miesięcy ich liczba wzrosła z 2 do 200. Miesięcznie Wikimedia notuje ok. 10 miliardów wywołań.

Nie sądzę aby od tak, serwerowcy zdecydowali się na migrację tak mało znanego systemu. My możemy tylko spekulować iż doszło do jakiś spięć pomiędzy Wikimedią i RedHat-em.

No cóż miejmy nadzieję że Wikimedia zmądżeje i powróci na profesjonalny system.

Więcej...
Blam - Czytnik kanałów RSS

Autor: Anonimowy, 16:28

komentarze (0)

Kategoria: , , ,


Wiele osób chcących dowiadywać się informacji ze świata sięga do źródeł RSS. Początkowo Kanały RSS powstały po to aby szybko i łatwo przesyłać informacje w postaci plików XML. Teraz zmieniły na wartości, obecnie są jednym z najlepszych metod przekazywania treści w internecie.

Do odczytu kanałów RSS służą m.in przeglądarki internetowe, lecz jest to o tyle nie poręczne iż nie posiadają one automatycznego odświeżania wiadomości, co jest nie zbędne aby dowiadywać się nowych informacji na bieżąco, ale również mają jednoraką stylistykę.

Drugim programem do odczytu RSS są tzw. czytniki RSS. Przekazują one treść zgodnie z parametrami jakimi nakazał im użytkownik, pozwalają na dodawanie nowych kanałów, a także na wiele innych opcji.

Dziś pokaże wam w jaki sposób można zainstalować taki program w Fedorze. Nazywa się on Blam!. Od dłuższego czasu nie był on aktualizowany, ale wciąż jest zgodny ze standardami obowiązującymi w internecie.

1) Aby zainstalować program wejdź do Terminala, i zaloguj się na konto Root-a. A następnie wydaj polecenie:

yum install blam
Następnie wejdź do menu Aplikacje -> Internet -> Blam Feed Reader.

2) Użytkowanie programu jest dziecinnie proste, po uruchomieniu programu wyświetlona jest lista kanałów aby zobaczyć nowe wiadomości kliknij "Odśwież". Aby dodać własny kanał do listy należy wejść w Kanał -> Dodaj. I wpisać przykładowy adres:
http://feeds.feedburner.com/Fedoratweak
A następnie kliknąć "OK". Program pozwoli wam oglądać informacje w kilku skórkach. Na koniec można dodać iż jest on w pełni kompatybilny z Firefoxem.

3) Przykładowy screen:

Więcej...
Dyskryminacja leworęcznych - Pomoc w dostosowaniu myszy

Autor: Anonimowy, 12:24

komentarze (3)

Kategoria: , , ,

Wielu leworęcznych którzy zainstalowali Fedorę posiada mysz dla osób leworęcznych. Po wykryciu myszy przez system przyciski są ustawiane tak jak autor myszy ustalił. Niestety w Fedorze 9 (a także w Fedora 10 Alpha) mimo iż problem został zgłoszony do deweloperów jeszcze nie zniknął.

Widać deweloperom nie śpieszy się aby poprawki ujrzały światło dzienne. Z pewnością zastanawiacie się czym objawia się takowy błąd? Otóż po uśpieniu systemu, i po jego wybudzeniu ustawienia myszy "czyszczą" się w skutek czego mamy ustawienia dla prawo ręcznych.

Dzisiaj chciał bym wam zaprezentować skrypt, dzięki któremu zaraz po wybudzeniu systemu będziemy znów mogli przywrócić ustawienia myszy.

Wejdź do Terminala. Aplikacje -> Narzędzia Systemowe -> Terminal. Po czym wpisz:

gedit mouse.sh
Wyświetli ci się okno z edytorem Gedit. Wpisz do niego następującą treść:
#!/bin/bash
xmodmap -e “pointer = 3 2 1″
xmodmap -e “pointer = 3 2 1″
następnie kliknij "Zapisz", po czym wyjdź z edytora. Powróć do Terminala, i wpisz do niego następujące polecenie
chmod +x mouse.sh
Teraz dodamy do panelu aktywator po którego kliknięciu będą zmieniać się ustawienia myszy, aby to uczynić kliknij PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) na górny panel na ekranie, po czym kliknij "Dodaj do panelu..." a następnie "Własny aktywator aplikacji" i wpisz do niego następującą konfigurację:



Na panelu utworzy ci się aktywator po kliknięciu którego będą przywracane standardowe ustawienia myszy.

źródło: Blog "Ep00"

Więcej...
Picasa Beta 3 - Opis i instalacja

Autor: Anonimowy, 13:48

komentarze (2)

Kategoria: , , ,

Picasa Beta 3, najnowsza przeglądarka zdjęć od Google. We wcześniejszych wersjach aplikacja wykorzystywała silnik Wine, inaczej nie jest w tym przypadku. Niestety programistom nie udało się utworzyć pełno sprawnej aplikacji z wykorzystaniem bibliotek dla linuksa.

W nowej wersji możemy skorzystać z tak długo wyczekiwanej funkcji Upload czyli wysyłanie zdjęć do internetowych albumów Google (Picasa Web). Został naprawiony bug z wcześniejszych wersji, mianowicie odczytywanie standardowych aplikacji w systemie takich jak np. przeglądarka czy klient poczty.

Do nowych funkcji należy zaliczyć m.in importowanie zdjęć od razu po wykryciu aparatu przez system, ta funkcja jest bardzo przydatna i za razem bez awaryjna ponieważ korzysta ona standardowej funkcjonalności Gnome i KDE.

Paczki zostały przygotowane wyłącznie dla kilku dystrybucji w tym dla Fedory. Opisu instalacji nie trzeba opisywać wystarczy iż pobierzecie z tąd paczkę i zainstalujecie tak jak robiliście to pod Windowsem. A następnie wejdziecie w menu Aplikacje -> Grafika -> Picasa -> Picasa



Więcej...
"Solar" - Nowy motyw dla Fedora 10

Autor: Anonimowy, 12:10

komentarze (0)

Kategoria: , ,

Jak co roku przy wydawaniu nowej wersji Fedory, organizowany jest konkurs na nowy motyw. W tym roku autorzy także postanowili go zorganizować. Walka była niezmiernie zacięta, głównie toczyła się pomiędzy dwoma motywami, InvinXble i Solar. Jednakże szanowne jury mogło wybrać tylko jeden motyw a został nim Solar.

Solar, jest motywem które nie odbiega kolorystycznie od jego poprzedników. Zastosowano tu motyw planety. Myślę że autor miał do przekazania fakt iż to Fedora jest wielką linuksową planetą, w galaktyce innych.

Pokrótce postaram się wam przedstawić poszczególne elementy motywu:



Tapeta Systemowa


GRUB - Wybór Systemu


Ekran instalacyjny

Po więcej zapraszam tutaj, znajdziecie tam resztę elementów które wejdą w skład finalnej wersji Fedora 10. Do pobrania macie także źródła tapet i innych projektów.

Więcej...
Fedora 10 Beta - Aktualizacja obrazów ISO

Autor: Anonimowy, 12:41

komentarze (0)

Kategoria: , ,

Po wydaniu wersji Beta Fedory 10, przyszedł czas na rozliczanie z błędów. Na liście mailingowej pojawił się już pierwszy z nich. Tym razem obrazy płyt zostały źle przygotowane. Live KDE dla architetkury x86_64, to tak na prawdę Live XFCE o tej samej architekturze. Lustra (mirrory) zostały już zaktualizowane.

Dla pełnego ujawnienia poprawności obrazu należy sprawdzić sumy SHA1:


6f32b75c09838a407371aec211e1951d357baf03
*F10-Beta-x86_64-Live-KDE.iso

4195ea383229bdd356188e86ba8c39985118abb
*F10-Beta-x86_64-Live-XFCE.iso


Należy pamiętać iż pobrane już torrenty mają stare sumy SHA1. Aby uniknąć przykrych nie spodzianek, autorzy nadpisali adresy do właściwych torrentów.

Więcej...