Instalowanie pakietów, bez internetu - Budowanie repozytoriów

Autor: Anonimowy, 16:51

Kategoria: , , , ,

Wielu z was zadawało sobie pytanie jak zainstalować dodatkowe pakiety, bez użycia internetu, z różnych powodów jest to od niedawna nie możliwe, programiści od Fedory, także wycofali, taką możliwość. Powód? Otóż jest to, przynajmniej dla początkującego użytkownika, wbrew pozorom bardzo trudno. Bowiem po zainstalowaniu jednego pakietu, potrzebne są kolejne, i kolejne, jeśli się nam poszczęści, instalowanie żądanego pakietu, może się skończyć na zainstalowaniu dodatkowych bibliotek, ale i tym sposobem można uzyskać tzw. piekło zależności, dla nie wtajemniczonych odsyłam, na Wikipedię. Tak więc w podsumowaniu wstępu, chciałbym wam pokazać w jaki sposób, stworzyć własne repozytoria, które po wpisaniu polecenia YUM nie będą wyszukiwać, zasobów w sieci, lecz w danym katalogu na naszym dysku. Tak więc, zaczynamy do budowania repozytoriów, będzie nam potrzebny program o wszystko mówiącej nazwie CreateRepo, w Fedorze, zainstalujesz go poleceniem,

yum install createrepo

Jeśli nie posiadasz dostępu do internetu, najlepiej zajrzeć do kafejki internetowej i pobrać pakiet RPM lub archiwum do samodzielnej kompilacji. Kiedy skończymy już, pobieranie pakietu, a następnie zainstalowanie lub skompilowanie go czas przejść do tworzenia repozytoriów. Zaczynamy, od utworzenia folderu, dla świętego spokoju niech znajduje się on w katalogu /home nazwa może być dowolna. Z góry zakładam, iż posiadacie płytę instalacyjną, Fedora 9, jeśli tak to skopiujcie wszystkie paczki z płyty do folderu który wcześniej utworzyliście, ja nazwałem go Repo, tak więc moje polecenie będzie wyglądało tak:
createrepo /home/Repo

Zamiast nazwy Repo rzecz jasna wpisujecie nazwę folderu który wcześniej utworzyłeś. Polecenie to stworzy z folderu podręczny "magazyn" pakietów. Teraz już należy tylko podsunąć YUM-owi repozytorium, tak aby korzystał z niego po wykonywaniu poleceń w konsoli. Aby to uczynić należy skorzystać z Nautiliusa, uwcześnie logując się na konto roota, w celu podejrzenia plików systemowych, wpisujemy więc do Terminala:
nautilus /etc/yum.repos.d

Utworzymy teraz plik, który to plik będzie odpowiadać za konfigurację, repozytoriów, to będzie już nasz ostatni krok. Tworzymy plik myrepo.repo którego treść będzie przedstawiać się następująco:
[myrepo]
name=Myrepo
baseurl=file:///home/Repo
enabled=1
gpgcheck=0

I tu znów zamiast, Repo wpisujemy nazwę wcześniej utworzonego katalogu. Teraz, wpisujemy, yum install i nazwę programu. Gdyby jednak, YUM nie odwoływał się do naszego katalogu, lecz w dalszym ciągu do zasobów internetu, należy usunąć wszystkie pliki z folderu repozytoriów:
nautilus /etc/yum.repos.d

Wcześniej robiąc kopię zapasową plików z tego folderu. Po tych wszystkich krokach możemy już instalować pakiety, bez dostępu do sieci.

0 komentarze for this post