Korzysatnie z roota - superużytkownika.

Autor: Anonimowy, 10:41

Kategoria: ,


Fedora podobnie jak wszystkie Linuksowe dystrybucje pozwala na korzystanie z 2 głównych typów kont użytkownika systemu. Są to tzw. konto root, oraz konto zwykłego użytkownika. Konto root to konto superużytkownika posiadające wszelkie uprawnienia do zmian w systemie (czyli coś coś na podobieństwo konta Administratora z Windows). Korzystanie z konta roota jest konieczne np. przy instalacji programów. W trybie graficznym podczas instalacji wyskakuje okienko z prośbą o wpisanie hasła roota, natomiast w terminalu należy użyć dodatkowej komendy, która pozwoli na wykonanie czynności w trybie superużytkownika.

I tak użytkownicy Fedory zapewne są przyzwyczajeni do korzystania z "su -" (Uwaga! ważne aby nie zapomnieć o myślniku/minusie), które używać można w dwojaki sposób. Poprzez wklepanie w terminalu komendy

su -
i następnie hasła roota, dzięki czemu wchodzą w tryb roota na czas trwania sesji, czyli, aż do wyłączenia terminala.
Drugi sposób to poprzedzenie komendy którą chcemy wykonać w trybie roota także komendą "su -c 'xxx'". Przykładowy sposób użycia:
su -c 'yum install wine'
Wpisując tą komendę w terminalu jako zwykły użytkownik zostaniemy poproszeni o hasło roota, po tym komenda zostanie wykonana w trybie roota, a po wykonaniu komendy zostaniemy przeniesieni z powrotem w tryb zwykłego usera. Jest też możliwość znana np. z Ubuntu - "sudo" jest wygodne i jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do używania go, w Fedorze będzie musiał ustawić możliwość używania tego polecenia. Aby to zrobić wystarczy w trybie roota wpisać komendę:
echo 'TWOJA_NAZWA ALL=(ALL) ALL' >> /etc/sudoers
gdzie "TWOJA_NAZWA" to twoja nazwa użytkownika.
Przykład działania sudo:
sudo yum install wine
Ostatnią ważną kwestią, jest prośba zwłaszcza dla początkujących użytkowników, nie logujcie się na konto root-a w trybie graficznym bez potrzeby, może to skutkować, utratą systemu, bez możliwości jego odzyskania.

Za nadesłanie artykułu dziękujemy,
Shai, pamiętajcie że wy też możecie przysyłać swoje artykuły pod ten adres.

1 komentarze for this post

Anonimowy

Można też dodać NOPASSWD: ALL

ominiemy w ten sposób uporczywe wpisywanie hasła, no ale to już zależy od nas samych ;)

Posted on 19 sierpnia 2008 09:50